KONSPEKT ZAJĘĆ Z MŁODZIEŻĄ NA TEMAT:
"RADZENIE SOBIE ZE STRESEM."
Przestawiam propozycję zajęć o charakterze edukacyjno – profilaktycznym,
które prowadzę z uczniami w ramach pracy pedagoga w szkole.
Zajęcia można przeprowadzać z młodzieżą w różnym wieku.
Współczesny świat niesie ze sobą wiele zagrożeń i sytuacji
stresogennych związanych z każdym niemal aspektem życia. Szczególnie narażeni
na nie są młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze doświadczenia związanego z
przezwyciężaniem sytuacji kryzysowych. Często bywa tak, że młodzieży (uczniom)
nie ma kto przekazać informacji o tym, że ze stresem można sobie poradzić i jak to robić.
Problemy młodych ludzi często bywają bagatelizowane, co powoduje,
że wybierają oni destruktywne sposoby odreagowywania czy radzenia sobie ze stresem.
Należą do nich chociażby tak liczne przypadki próbowania lub używania środków odurzających
czy wchodzenie w różnego rodzaju grupy o charakterze subkulturowym.
Dlatego zasadne wydaje się podjęcie takich zajęć z młodzieżą, które im
w konstruktywny sposób pomoże walczyć z przeciwnościami.
CELE ZAJĘĆ:
- Przekazanie podstawowych informacji o stresie, jego źródłach oraz ukazanie różnych
sposobów radzenia sobie w sytuacjach stresowych i możliwościach konstruktywnego wykorzystania
stresu
- Umożliwienie poznania swoich reakcji na stres
- Zdobycie wiedzy, dającej możliwość wykorzystania jej w codziennym życiu
- Wywołanie zmiany w podejściu młodzieży do życia i świata oraz traktowaniu sytuacji
trudnych, stresogennych, jako wyzwania a nie zagrożenia
- Zaznajomienie się ze sposobami rozładowania napięcia
- Zdobycie umiejętności pozytywnego myślenia
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Warunki i pomoce dydaktyczne:
- zajęcia odbywają się w sali lekcyjnej
- krzesła ustawione są tak, aby tworzyły krąg
- arkusze szarego papieru
- mazaki
- małe i duże kolorowe kartki
- magnetofon i kasety z muzyką relaksacyjną w tle
- POWITANIE
Rundka - uczestnicy przedstawiają się i określają swój poziom energii oraz samopoczucie
w skali 1-10
- ĆWICZENIA WSTĘPNE. „Wszyscy, którzy...”
- Co to jest stres? Burza mózgów. Propozycje uczniów.
- Krótki wykład prowadzącego na temat stresu
- Cwiczenia relaksujące:
- Wydychamy stres
- Zrywanie jabłek
- Balony
- Roślinki
- KATALOGI ANTY-STRESOWE.
Na trzech planszach: „MUZYKA”, „FILMY”, „KSIĄŻKI” uczniowie na małych karteczkach
wypisują rodzaj muzyki, tytuły filmów, książki, które wprawiają ich w dobr /y nastrój,
pomagają odpocząć lub zrelaksować.
Uczniowie reklamują przed klasą swoje sposoby na stres.
- ”SŁODKIE CYTRYNY”
Praca w grupach. Wymyślamy codzienne sytuacje, które wywołują zdenerwowanie,
przekazujemy na kartkach innej grupie, która poszukuję w tej sytuacji pozytywnych
stron a następnie dzielą się opiniami z całą klasą.
- PSYCHODRAMA
Uczniowie w grupach 3-osobowych odgrywają zadane scenki – sytuacje, będące źródłem stresu
w dwóch wymiarach pozytywnym (konstruktywnym) i negatywnym (destruktywnym). Omówienie scenek
i emocji uczniów.
- PODSUMOWANIE ZAJĘĆ.
Uczniowie przedstawiają swoje refleksje na temat zajęć, czego się nauczyli, co im się podobało
oraz określają poziom energii na końcu zajęć.
- RECENZJE PISEMNE UCZNIÓW NA TEMAT WARSZTATÓW.
Przygotowała:
Daria Orłowska
pedagog szkolny
Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego
w Poznaniu