Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

Od kiedy jest Pani pielęgniarką?
Pracę pielęgniarki zaczęłam w 1986 roku, kiedy skończyłam Liceum Medyczne w Poznaniu.

 

Dlaczego wybrała Pani zawód pielęgniarki?
Interesowały mnie przedmioty związane ze środowiskiem i zdrowiem, a także nauki ścisłe. Jednak w pewnym sensie był to przypadkowy wybór.

 

Czy zawsze pracowała Pani w szkole?
Zaraz po zdobyciu tytułu zawodowego rozpoczęłam pracę w Klinice Endokrynologii w Poznaniu przy Rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego. Byłam tam pielęgniarką przez cztery lata, po czym miałam sześcioletnią przerwę i wychowywałam dzieci.

 

Od kiedy współpracuje Pani z naszą szkołą?
W ZSMS jestem od 1996 roku, kiedy to moje dzieci poszły do przedszkola, a ja mogłam wznowić pracę. Zależało mi, by była ona jednozmianowa, aby popołudniami i weekendami być z moją rodziną. Praca w szpitalu jest nieregularna, a pielęgniarki pracują często wieczorami, nocą i w święta.
Praca w szkole była dla mnie wyzwaniem, ponieważ wymagała specjalnego przygotowania. Musiałam zdać odpowiedni kurs przygotowujący i uzyskać tytuł, którego pełna nazwa to „pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania”.

 

Czym zajmuje się Pani w swojej pracy?
Moje główne zadanie to profilaktyka, czyli wykrywanie i zapobieganie zaburzeń rozwoju wśród uczniów. Aby je wykryć, przeprowadzam tzw. testy przesiewowe i, tak jak piekarz przesiewa mąkę przez sito, ja sprawdzam, czy uczniowie prawidłowo się rozwijają.

 

Z czym najczęściej zgłaszają się do Pani uczniowie?
Prawdę mówiąc każdy uczeń przychodzi do mnie z innym problemem. Zdarza się, że przychodzą do mnie uczniowie, których np. boli głowa, ale potem okazuje się, że jeden jest przeziębiony, a drugi zapomniał okularów. Moim zadaniem jest przeprowadzić wywiad, prawie jak dziennikarz, aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna dolegliwości.

 

Jakie cechy powinna mieć pielęgniarka szkolna?
Pielęgniarka musi szanować każdego ucznia i być empatyczna, co znaczy, że powinna mieć zdolność do rozumienia sytuacji drugiej osoby.

 

Czy chciałaby Pani przekazać coś uczniom?
Uczniowie ZSMS są bardzo przyjemnymi „pacjentami”, ponieważ wszyscy uprawiają sport i prowadzą zdrowy tryb życia. Mam nadzieję, że również po wyjściu ze szkoły będą to kontynuować, jeżeli nie zawodowo, to w postaci hobby.

 

Dziękuję za miłą rozmowę!

 

 

Sławomira Marczyńska

 

 

 

 

Artykuł pochodzi z gazetki szkolnej "ZSMS News" Nr 7, KWIECIEŃ 2015 r.