Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

Sławomira Marczyńska: Ilu członków rodziny Wybieralskich tworzy lub tworzyło historię polskiego hokeja na trawie?

Andrzej Wybieralski: Pierwszym hokeistą był Józef – najstarszy brat. To był początek lat 60-tych. Ja z drugim bratem, Jurkiem, dołączyliśmy do grona hokeistów w 1967 roku. Zaczęliśmy wszyscy w KS Warta Poznań, klub i boisko znajdowało się blisko naszego domu rodzinnego (obecnie jest tam Multikino).

Pierwsze sukcesy Józefa zachęciły nas do poważnego zajęcia się sportem. Widząc nasze zaangażowanie, ojciec nasz - Jan Wybieralski - zgłosił chęć działania na rzecz drużyny i klubu. Został kierownikiem grup młodzieżowych, później sekretarzem sekcji, a także w Okręgowym Związku Hokeja na Trawie odpowiadał za organizację imprez. Każdy z braci miał swoją ścieżkę kariery sportowej, ale był taki czas od 1976 do 1980 roku, że we trzech graliśmy w reprezentacji Polski. W tym czasie braliśmy udział w bardzo ważnych dla polskiego hokeja imprezach: 1977 w Inter Cup we Włoszech, 1978 w mistrzostwa świata w Argentynie i 1978 w mistrzostwach Europy w Niemczech.

Hokej przeszedł na kolejne pokolenie. Józef ma trzech synów i każdy miał kontakt z hokejem, Filip krótko, ale Krzysztof i Łukasz grają do tej pory. Jurek ma dwie córki: Agatę i Urszulę i obie grają w hokeja, a także moja córka Katarzyna grała w hokeja.


Ilu Wybieralskich było na IO?

Józef w Monachium w 1972 r., Jurek w Moskwie w 1980 r., w Sydney 2000 r. roku Jurek jako trener i Krzysztof i Łukasz jako zawodnicy.

 

Czy ktoś z rodziny uczęszczał do ZSMS (lub do szkoły-matki, jaką dla ZSMS była SP1)?

Brat Józef i siostra Krystyna uczęszczali do Szkoły Podstawowej nr 1. Później, jak SP1 przekształciła się w SMS, to naukę pobierały córki Jurka Agata i Ula, a ostatnio, w ZSMS uczyła się moja córka Kasia.


Kiedy zacząłeś pracę w ZSMS?

Pierwszy nabór do SMS hokeistów był w roku szkolnym 2002/2003. Polski Związek zaproponował mi objęcie funkcji trenera.


Na stronie internetowej klubu wyczytałam, że 60 uczniów naszej szkoły brało udział w mistrzostwach Europy, 2 w mistrzostwach świata, a nawet jeden uczeń wywalczył kwalifikacje olimpijskie. To ogromny sukces! Co dalej dzieje się z naszymi absolwentami?

Do tej pory ponad 130 uczniów ukończyło ZSMS i większość z nich grała w różnych reprezentacjach: juniorów, młodzieżowej, a nawet seniorów. Mamy aktualnie 20 absolwentów naszej szkoły w reprezentacji seniorek i seniorów.


Jaki największy sukces naszej drużyny?

Największy sukces sportowy ostatnich lat to awans drużyny szkolnej ZSMS do ekstraklasy. Radość z awansu uwieczniona została na zdjęciu.

 


Gratuluję sukcesu i dziękuję za rozmowę!

Sławomira Marczyńska

 

 

 

Artykuł pochodzi z gazetki szkolnej "ZSMS News" Nr 4 MAJ 2014 r.

 

Wersja oryginalna:

Wywiad z trenerem ZSMS - Andrzejem Wybieralskim