Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

Ile lat trzeba trenować, żeby osiągnąć tak wysoki poziom w koszykówce?
Żeby osiągnąć wysoki poziom w koszykówce trzeba solidnie pracować, przez wiele lat uczestniczyć w rozgrywkach młodzieżowych. Koszykówka musi stać się twoją pasją i musisz się jej poświęcać.

 

Od ilu lat jest Pani trenerką?
Trenerką jestem od 20-stu lat, od kiedy skończyłam swoją profesjonalną karierę w Olimpii Poznań, czyli od 1993r.

 

Czy Pani również trenowała koszykówkę?
Tak, rozpoczęłam grać w koszykówkę w moim rodzinnym mieście na Śląsku w wieku 12 lat. W szkole podstawowej był trener, który "zaraził" mnie koszykówką i to właśnie przez niego robię w życiu to, co lubię. W moim pierwszym klubie Polonia Bytom byłam do ukończenia liceum, po czym przeniosłam się do Poznania na AWF oraz do nowego klubu.

 

Jaki jest Pani największy sukces jako trenerki?
Wieloletnie złote medale Mistrzostw Polski w U-14, U-16, U-18 i U-20. Był rok, kiedy zdobywałam MP w trzech kategoriach wiekowych U-14, U-16, U-18. Jeżeli chodzi o reprezentację polski, to największy sukces to brązowy medal na Mistrzostwach Europy U-16 W Polsce 2005 oraz brązowy medal w ME w U-20, Serbia- 2011r.

 

Którą ze swoich zawodniczek wspomina Pani szczególnie? I czy była ona uczennicą ZSMS'u?
Wszystkie moje zawodniczki były uczennicami ZSMS'u . Prawie wszystkie darzyłam sympatią i znałam je bardzo dobrze. Do wyjątkowych zawodniczek zaliczam: Agnieszkę Skobel, Dominikę Owczarzak, Magdalenę Ziętarę i Martynę Stelmach.

 

Czy współpraca KS MUKS z ZSMS korzystnie wpływa na proces szkoleniowy Pani zawodniczek?
Tak, gdyż można połączyć wyczynowe uprawianie sportu z edukacją na szczeblu gimnazjum i liceum. Przychylna postawa nauczycieli pozwala uczennicom w osiąganiu sukcesów w nauce mimo ich sportowego zaangażowania.

 

Czy wśród aktualnych zawodniczek znaleźć można szczególnie utalentowaną?
W moim klubie jest wiele utalentowanych zawodniczek, nie mogę podać nazwisk, bo jeszcze dużo pracy przed nimi.

 

Czy mogła by Pani pochwalić się sukcesami z minionego roku szkolnego?
Mistrz Polski Kadetek - 2013,
I miejsce w Gimnazjadzie Wojewódzkiej,
II miejsce w Licealiadzie Wojewódzkiej

 

 

Co motywowało Panią do ciężkiej pracy i do walki na parkiecie? Może jakiś cytat albo motto?
Najbardziej motywowały mnie sukcesy i wyniki, jakie osiągałam w koszykówce z moją drużyną. Wspierałyśmy się na ciężkich treningach, meczach oraz poza boiskiem. A także motto: "Zwycięstwo drużyny można osiągnąć wtedy, gdy cała drużyna sie wspiera wzajemnie" oraz osobista refleksja "Koszykówka - dla ciebie to tylko jakaś następna bezsensowna gra, dla mnie to nauczycielka wytrwałości pokory i szacunku ,dla mnie to miliard wspomnień, miliard błędów i pomyłek, chwile wielkiej euforii i chwile wielkiego smutku, dla mnie to wspaniali ludzie związani z nią, dla mnie to miłość od pierwszego wejrzenia, dla mnie koszykówka TO CAŁE MOJE ŻYCIE.....".

 

Dziękujemy za udzielenie wywiadu i gratulujemy wszystkich Pani sukcesów oraz życzymy kolejnych!
Dziękuję :)

 

Wywiad przeprowadziły: Wiktoria Strzelczyk (2AG), Patrycja Olejnik (2AG) i Alicja Jóźwiak (2AG).

 

Artykuł pochodzi z gazetki szkolnej "ZSMS News" Nr 1/09.2013 r.