Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

11 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć w Teatrze Nowym przedstawienie pt: „Przyjęcie dla głupca”.

Spektakl ten uważany jest za jeden z ciekawszych i chociaż tytuł może nie jest zachęcający, to na pewno przedstawienie warto zobaczyć.

„Przyjęcie dla głupca” jest typowym dziełem ukazującym realia ludzkiego życia. Wokół nas nie brakuje ludzi, którzy nie mają świadomości swojej prymitywności, chociaż nie są to złe osoby.

Zaprezentowana historia przedstawia sytuację, gdy zamożny mężczyzna postanawia wraz z przyjaciółmi zabawić się kosztem innego człowieka, nieco mniej mądrego, prościej mówiąc – głupca.

Idealnie zostaje pokazane, jak osoby „głupie”, a zarazem nieświadome swojej głupoty (jest to ważna informacja), potrafią w bardzo krótkim czasie zamienić nasze życie w piekło, a jednocześnie  spowodować takie sytuacje, które w normalnych okolicznościach, nie miały by prawa się zdarzyć.

Najciekawszym oraz najzabawniejszym elementem tego przedstawienia jest moim zdaniem gra.  Z jednej strony nasz „głupiec” nie wie, że wszystko co robi jest nieodpowiedzialne i bardzo irytujące, a z drugiej strony osoba, która go zaprosiła musi ciągle grać i udawać, że wszystko jest w najlepszym porządku, a on sam nie jest ani trochę dziwny.

W ostatniej scenie mamy niesamowity zwrot akcji (tak nam się przynajmniej wydaje), w której to nasz „głupiec” wykazuje się niezwykłą pomysłowością i robi wrażenie na swoim gospodarzu, który stwierdza, że źle się zachował organizując takie rzeczy i że to się zmieni. Ostatni moment przedstawienia udowadnia nam jednak, że nadzieja bywa „matką głupich”, a sam błazen psuje wszystko po raz kolejny, doprowadzając mężczyznę, który go zaprosił, niemal do szaleństwa.

Morał z tego przedstawienia jest krótki i dość prosty,  głupota do cecha, której niestety trudno się pozbyć.

Że nikt ci nie powie, żeś głupi, przez to mądrym nie jesteś.” Tak pisał  - Aleksander Fredro.

Spektakl zabawny i naprawdę warty obejrzenia!

Dawid Zając (2S5)