Drukuj
Odsłony: 1541

W dniu 30 stycznia 2018 roku klasy 3S5 i 2S1 pod opieką p. Katarzyny Milke i p. Anny Janowicz odwiedziły Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W tym roku przypada setna rocznica jego wybuchu. Wystawa zatytułowana „Polskie państwo powstańcze lat 1918 – 1919 w byłym zaborze pruskim” ukazuje obraz walk Wielkopolan prowadząc zwiedzających przez wydarzenia sięgające powstania kościuszkowskiego. Autorzy ekspozycji wyjaśniają, w jaki sposób rok 1806, czasy Księstwa Warszawskiego, czy wydarzenia związane z Powstaniem Listopadowym wpłynęły na późniejsze postawy i sukcesy Wielkopolan zarówno w czasie „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”, pierwszej wojny światowej, jak i Powstania Wielkopolskiego.

Główna część wystawy poświęcona jest oczywiście wydarzeniom Powstania Wielkopolskiego. Dzień 11 listopada 1918 nie przyniósł bowiem tutejszym Polakom wolności, dlatego 27 grudnia chwycili za broń. Siły powstańcze w krótkim czasie opanowały większość Wielkopolski, co ostatecznie przesądziło o włączeniu tej ziemi do Rzeczypospolitej. Przedstawione na wystawie wydarzenia zostały bogato udokumentowane: opowiadają o nich liczne fotografie, dokumenty, broń, mundury, rękopisy, afisze, tytuły prasowe. Całość uatrakcyjniają materiały interaktywne, w tym materiały dźwiękowe i filmowe. Zwiedzający mogą też wziąć do ręki broń lub przymierzyć mundur.

Wyjście do muzeum było ciekawą lekcją o Powstaniu Wielkopolskim, tradycji niepodległościowej Wielkopolski i wkładzie pokoleń Wielkopolan w walkę o niepodległość Polski.

 

K. Milke
A. Janowicz