Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

24 marca klasa 3AG pod opieką wychowawczyni pani Karoliny Trafnej-Gorbacz wzięła udział w obchodach Dnia Muzeum Ziemi, będącego częścią Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Pierwszym etapem był udział 16 osobowej grupy uczniów w wykładzie pt. „Podróże krótkie i długie, czyli jak wędrują kontynenty” przeprowadzonym przez mgr D. Skorupską. Prelekcja dotyczyła genezy i formowania się kontynentów, a także ich rozkładu i przemieszczania się w kolejnych erach dziejów Ziemi. Prelegentka omówiła przyczyny wędrówki kontynentów i wskazała siły, które wprawiają w ruch wielkie płyty litosfery. Podczas wykładu zostały również przedstawione przesłanki, które dały niemieckiemu geofizykowi Alfredowi Wegenerowi podstawy do stworzenia teorii dryfu kontynentów.

Po zakończonym wykładzie, uczniowie udali się wraz z przewodnikiem na zwiedzanie Muzeum Ziemi. Podopieczni zapoznali się z bogatymi kolekcjami: minerałów, agatów i meteorytów, a także dowiedzieli się wielu niezmiernie ciekawych faktów z dziejów Ziemi. Największą ciekawostką okazała się informacja o tym, że pięć tysięcy lat temu nad dzisiejszym obszarem od Suchego Lasu, przez Morasko, po Radojewo i Umultowo, spadł olbrzymi deszcz meteorytów. Dwa największe odnalezione do tej pory fragmenty, które powstały po rozpadzie przechodzącego przez atmosferę bolidu, ważą odpowiednio 261 oraz 150 kg, co plasuje je w czołówce największych odnalezionych w Polsce. W kraterach po uderzeniowych powstały jeziorka pochodzenia kosmicznego.

 

Karolina Trafna-Gorbacz