Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

„JEŚLI MOŻESZ POMÓC, UCZYŃ TO… TWOI RÓWIEŚNICY BĘDĄ CI WDZIĘCZNI”

Dnia 7 kwietnia 2017 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie z Panem Markiem Szpytko, który wspiera akcje Serce dla Lwowa organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. Opowiadał nam o sytuacji na Ukrainie, która nie jest łatwa. Ludzie żyją w biedzie, w strasznych warunkach, bez pomocy państwa. Dzieci chętnie się uczą, lecz mają do dyspozycji mały zaniedbany, stary budynek, który nazywają szkołą, ale mimo wszystko, nie brakuje im ambicji i chęci, żeby zdobywać wiedzę. Ogromną radość sprawia im nauka języka polskiego, poświęcają na jego poznawanie cały swój wolny czas.

Zdjęcia, które pokazał nam Pan Marek Szpytko uzmysławiają nam jak tam wygląda codzienne życie. Uczniowie nie mają wystarczających środków, żeby kupić najpotrzebniejsze rzeczy, dlatego cały listopad jest organizowana zbiórka żywności, artykułów szkolnych, leków i wielu innych rzeczy, żeby przygotować świąteczne paczki dla Polaków mieszkających w Lwowie oraz dla szkół.

Głównym celem wystąpienia, było zachęcenie uczniów naszej szkoły do wsparcia tamtejszej młodzieży i dzieci. Niezbędne są dla nich artykuły szkolne potrzebne do nauki: długopisy, bloki rysunkowe i inne przybory papiernicze tj.nożyczki czy kleje, na które ich nie stać. Sytuacja naszych sąsiadów nie jest najlepsza, dlatego Pan Szpytko próbował zaangażować uczniów oraz nauczycieli w pomoc.

Uważamy, że takie działania są czymś wspaniałym. Dzięki ich oraz naszej pomocy te rodziny mogą zyskać wiele, a my nie tracimy nic. Do akcji może przyłączyć się każdy, wystarczy tylko chcieć. Twierdzimy, że była to cenna lekcja, która nauczyła nas, że należy pomagać ludziom nawet w małym stopniu, liczy się gest.

 

Paulina Kandulska (1S2) i Oliwia Błajet (1S2)

 

Wszystkie osoby, które zechcą wspomóc młodzież ukraińską zachęcamy do przyniesienia przyborów szkolnych. Najbardziej potrzebne są nożyczki, długopisy, kleje, zeszyty. W miesiącu maju na I piętrze umieszczony zostanie karton, do którego będzie można wrzucać artykuły. Gdyby udało nam się zebrać 50 par nożyczek, tyle samo sztuk długopisów i klejów moglibyśmy zrobić prezent dzieciom z dwóch klas. Oczywiście zachęcamy do przynoszenia również innych materiałów szkolnych.