Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli.

W tym roku obchodzimy 102 rocznicę.

⇒⇒ Prezentacja ⇐⇐

  W Polsce dzień ten stał się świętem państwowym w latach trzydziestych, po śmierci Józefa Piłsudskiego. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zniosły je zastępując 22 lipca. Dopiero w roku 1989, po objęciu władzy przez rząd solidarnościowy Tadeusza Mazowieckiego, przywrócono należne mu miejsce i rangę wśród świąt państwowych. To już bardzo dawna historia, kiedy ostatecznie w 1795 roku, trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria podzielili się terytorium naszego kraju i na wiele lat doprowadzili do zniknięcia jej z map politycznych świata. Nasza droga do wolności była ciężka i długa. Uczniowie naszej szkoły postanowili przypomnieć bohaterskie losy naszej Ojczyzny. W tym roku nie możemy tego uczynić w tradycyjnej dla nas formie apelu. Zatem zapraszamy na krótki FILM i refleksje na temat znaczenia daty 11 listopada w historii Polski.