Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”

P.Coelho

Narodowe Czytanie to akcja, która została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej w 2012 odczytaniem dzieła „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

    5.09.2020 r. uczniowie naszej szkoły współorganizowali IX edycję Czytania Narodowego. Głównymi organizatorami akcji był Zespół Szkół Mechanicznych im.Komisji Edukacji Narodowej, a towarzyszyło nam również Stowarzyszenie Teatralne „Legion” z Kórnika. W tym roku za dzieło warte bliższego poznania Para Prezydencka wybrała „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Miejscem literackiego spotkania była sala Czerwona znajdująca się w Pałacu Działyńskich stanowiącym część Biblioteki Kórnickiej. Ze względu na pandemię, nie mogli w niej uczestniczyć widzowie na żywo, aczkolwiek zasięg całego przedsięwzięcia okazał się dużo większy, ponieważ dzięki bezpośredniej transmisji wydarzenie w sieci mogli obejrzeć wszyscy Polacy na całym świecie. Każdego roku, po zakończeniu akcji, widzowie mieli możliwość obejrzenia wystawy dzieł związanych z autorem czytanego tekstu. W związku z brakiem takich możliwości podczas tej edycji, mogliśmy zobaczyć film przygotowany w zamku Kórnickim, na którym uwieczniono pierwsze wydanie „Balladyny” oraz rękopis wiersza poety „Smutno mi Boże” oraz usłyszeć kilka słów na temat tych dzieł z ust prof. Tomasza Jasińskiego oraz pani Małgorzaty Potockiej.

Do tegorocznej akcji czytelniczej włączyli się również Wojewoda Wielkopolski – pan Łukasz Mikołajczyk (Pustelnik), pełniący obowiązki Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – pan Zbigniew Talaga (Kirkor), Dyrektor Biblioteki Kórnickiej- pan prof. Tomasz Jasiński (Kostryn) oraz pełnomocnik Dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk do spraw Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - pan Cezary Mazurek (Kanclerz).

W IX edycji Czytania Narodowego wzięli udział uczniowie kl. 3s6. W roli wdowy mogliśmy zobaczyć Annę Fiksińską, w postać Balladyny wcieliła się Jagoda Kaczmarek, natomiast Kostryna prezentował Aleks Nowacki, a Grabca - Radosław Rzepka. ZDJĘCIA

Jak spisali się nasi uczniowie możecie zobaczyć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=MsGFwm7I9i0

W przyszłym roku przypadnie nam zaszczyt prowadzenie X- jubileuszowej edycji tej akcji.

Elżbieta Madalińska