Głównej zawartości

Komunikat alertu

Serwis zsms.poznan.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

NARODOWE CZYTANIE W PAŁACU DZIAŁYŃSKICH

  W 2019 roku na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur: "Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa; "Dym" – Maria Konopnicka, "Katarynka" – Bolesław Prus, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") – Bruno Schulz, "Orka" – Władysław Stanisław Reymont, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski, "Sachem" – Henryk Sienkiewicz, "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") – Henryk Rzewuski.

  7.09.2019 w PAŁACU DZIAŁYŃSKICH mieliśmy okazję posłuchać fragmentów wybranych nowel. Wszystko odbywało się w wyjątkowej atmosferze w Sali Czerwonej. Towarzyszyła nam muzyka wykonywana przez uczennicę i nauczyciela z XII Liceum Ogólnokształcącego. "Nowele zawsze były utworami na wskroś polskimi i są na trwałe wpisane w historię polskiej literatuyr[…]w tym roku po raz pierwszy w ramach tej akcji czytamy utwory napisane przez kobiety: Elizę Orzeszkową i Marię Konopnicką" podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. Teksty czytali zarówno przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania jak i Biblioteki Kórnickiej wraz z uczniami LO nr XII i Zespołu Szkół Mechanicznych. Usłyszeliśmy: "Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") – Bruno Schulza, "Rozdzióbią nas kruki, wrony...”– Stefana Żeromskiego, "Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, "Sachem” Henryka Sienkiewicza, ”Katarynkę” Bolesława Prusa, Teksty te nie należały do najłatwiejszych, więc z ogromnym podziwem słuchaliśmy naszych rówieśników. Akcja CZYTANIE NARODOWE motywuje nas - młode pokolenie do poznania tekstów trudnych językowo, ale bliskich nam emocjonalnie. Po wysłuchaniu tekstów nowel mieliśmy okazję zobaczyć pierwsze wydania niektórych książek lub ich fragmenty umieszczone w gazetach ówcześnie wydawanych.

Elżbieta Madalińska

GALERIA