Drukuj
Odsłony: 1294

W środę 05.12.2018 r. klasa 3EG uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które mieści się w Odwachu na Starym Rynku. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę 11.11.1918, Poznań w dalszym ciągu należał do II Rzeszy.

W trakcie zwiedzania przewodnik opowiedział nam o PIERWSZYM POWSTANIU WIELKOPOLSKIM w 1806 r. oraz o innych zrywach powstańczych w czasach zaborów. Uczniowie musieli odpowiadać na pytania dotyczące Resurekcji Kościuszkowskiej, Wiosny Ludów, Powstania Listopadowego i Styczniowiego.

Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że w zaborze pruskim PROCES GERMANIZACJI był dwutorowy: 1) usuwanie j. polskiego z życia, szkoły i urzędów oraz 2) wykupywanie polskich ziem przez Niemców.

Uczniowie dowiedzieli się, że dwowódcami poswstania byli JÓZEF DOWBOR-MUŚNICKI oraz STANISŁAW TACZAK. Ponadto przewodnik opowiedział historię przyjazdu do Poznania polskiego pianisty i kompozytora JANA IGNACEGO PADAREWSKIEGO i o jego płomiennym przemówieniu w Hotelu Bazar, które zainspirowało do walki zbrojnej.

W trakcie wizyty w muzeum uczniowie obejrzeli film „Bitwa o Ławicę”, z którego dowiedzieli się o tym, że zdobycie przez powstańców lotniska Ławica (6 stycznia 1919) ostatcznie przesądziło o wygraniu powstania. Przejęcie niemieckich samolotów bojowych na Ławicy oraz zeppelinów na Winiarach było największym łupem wojennym w dziejach polskiego oręża – w ręce Polaków trafił sprzęt wartości 200 milionów marek niemieckich.

Zagraj w quiz „Milionerzy” i sprawdź co wiesz o Powstaniu Wielkopolskim.

https://learningapps.org/display?v=p3aci6ymt18

Opracowała: Dagmara Bajerlein